
Gmina Bukowno zawarła umowę z Województwem Małopolskim na dofinansowanie projektu: „Zielono-niebieskieBukowno – budowa infrastruktury publicznej w Gminie Bukowno”, finansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 8: Fundusze Europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej.
Nazwa Programu: Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 8: Fundusze Europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej; Działanie 8.14: Transformacja klimatyczna, Typ projektu A. Rozwój zielono – niebieskiej infrastruktury w powiązaniu z rozwojem usług ekosystemowych i edukacją klimatyczną
Wartość dofinansowania:9 474 467,26 PLN
Całkowita wartość projektu:9 973 123,44 PLN
Opis: Przedmiotem projektu jest realizacja zadań inwestycyjnych i edukacyjnych w ramach zielono-niebieskiej infrastruktury w powiązaniu z rozwojem usług ekosystemowych i edukacją klimatyczną.
Projekt przewiduje przygotowanie i wdrożenie zadania w ramach dużej retencji- zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych przy pomocy stawów retencyjnych, małej retencji oraz zadania edukacyjne, przyczyniając się do transformacji energetycznej i klimatycznej.
Zakres projektu obejmuje:
1. Dużą retencję: - Zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych przy pomocy stawów retencyjnych i zbiornika Leśny Dwór- Retencja wód opadowych odprowadzanych do rzeki Baby – nowa sieć kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem retencyjnym
- Park spacerowo-wypoczynkowy ze zbiornikiem retencyjnym
2. Małą retencję:
- Park spacerowo-wypoczynkowy z rowem infiltracyjnym przy ul. K. Miarki
- Park spacerowo-wypoczynkowy z ogrodem deszczowym przy Centrum Kultury ul. Kolejowa 30
- Park kieszonkowy – rozbudowa ogrodu sensorycznego przy budynku Przedszkola integracyjnego Smykałka o ogród wodny, ul. Kolejowa 30
- Zielone parkingi rowerowe
Projekt zawiera również część związaną z edukacja ekologiczno-przyrodniczą, w ramach tej części będą realizowane następujące przedsięwzięcia:
- Tablice tyflograficzne z montażem
- Warsztaty dla grup dzieci 4 i mniej lat
- Warsztaty dla grup 5 i 6 letnich
- Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Produkty projektu będą ogólnodostępne i bezpłatne. Udostępnienie będzie całoroczne, bez ograniczeń czasowych, przez wszystkie dni tygodnia.
Odbiorcami projektu będą: mieszkańcy Bukowna (lokalna społeczność), uczniowie z okolicznych szkół i przedszkoli oraz osoby odwiedzające Bukowno (zmotoryzowani, rowerzyści i piesi).
Celem projektu jest rozwijanie zielono-niebieskiej infrastruktury, wspierające łagodzenie zmian klimatu, redukcje emisji gazów cieplarnianych, wpływających na zachowanie różnorodności biologicznej. Zastąpione i uzupełnione zostaną stare „szare” rozwiązania o nowe produkty, które pomogą w regulowaniu temperatury powietrza, będą magazynowały i oczyszczały wodę deszczową, pochłaniały dwutlenek węgla czy zmniejszały zanieczyszczenie powietrza. Te rozwiązania zapewnią również miejsca siedlisk dla fauny i flory na obszarach zurbanizowanych oraz wzbogacą kompozycję publicznych terenów zieleni.
Realizacja projektu poprawi wykorzystanie walorów środowiskowych Gminy i doprowadzi do zapewnienia ciągłości biologicznego życia w cieku wodnym i jego otoczeniu.
Projekt wynika z potrzeb społecznych i jest realizowany w sposób partycypacyjny, z udziałem lokalnych społeczności (Przedszkoli, Szkół, Stowarzyszeń) angażując partnerów społecznych.
Podczas przygotowania projektu konsultowano wskazane zakresy i dobrano obszar interwencji do faktycznego zapotrzebowania i preferencji różnych grup społecznych i Interesariuszy.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
