Kalendarz ikona

|

Pogoda ikona

19°C

Zakochaj się w Bukownie

Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego

Burmistrz Miasta Bukowno ostrzega przed kontaktem z niebezpieczną rośliną - Barszczem Sosnowskiego.


Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną i wyjątkowo niebezpieczną. Jest to obcy, bardzo ekspansywny gatunek rośliny, pochodzący z Kaukazu. Roślina dorasta do wysokości nawet 3,5 metra. Szkodliwość rośliny wynika z jej właściwości parzących i alergizujących, stanowiących zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kontakt z barszczem Sosnowskiego wywołuje reakcje dermatologiczne porównywalne do oparzeń od I do III stopnia. 


Kontakt z tymi roślinami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, trudno gojące się rany i długo nie znikające blizny oraz zapalenie spojówek. Ich działanie jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci.


Trudnościami w zwalczaniu tej rośliny jest jej wysoki współczynnik rozmnażania, odporność na wiele herbicydów oraz potrzeba wielokrotnego i dokładnego stosowania zabiegów niszczących na obszarze jej występowania. Aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego na danym terenie, działania eliminujące muszą być realizowanie corocznie nieprzerwanie przez kilka lat.

 
Walkę z barszczem Sosnowskiego prowadzi Gmina Bukowno, realizując zadanie finansowe ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 
W 2021 r. Zarząd WFOŚiGW w Krakowie przyznał Gminie Bukowno dotację do wykonania zadania pn. ”Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Bukowno – 2021 r.” w kwocie 2800,00 zł, przy koszcie kwalifikowanym wynoszącym 4000,00 zł. Podobnie jak w ubiegłych latach, wyłoniona z zapytania ofertowego firma wykona czterokrotnie zabiegi (chemiczne i mechaniczne) zwalczające barszcz Sosnowskiego, na obszarze o łącznej powierzchni 0,80 ha (wzdłuż: potoku/ kanału Baba, rzeki Sztoły oraz przy Warwasie/ rozlewisku w rejonie ul. Wapiennej).

 
Gmina Bukowno prowadzi działania edukacyjne i szkoleniowe dla mieszkańców, które pomagają wyeliminować rośliny barszczu Sosnowskiego z naszego środowiska i zapobiec potencjalnym oparzeniom. Do Urzędu Miejskiego w Bukownie napływają zgłoszenia o zauważonych w terenie podejrzanych, problematycznych roślinach. Tylko nieliczne okazują się być barszczem Sosnowskiego.

 
Przekierowanie do strony internetowej: www.wfos.krakow.pl