The Business Activity Zone in Bukowno
Bukowno to miasto leżące na południu Polski, w
północno-zachodniej części województwa małopolskiego i administracyjnie
przynależy do powiatu olkuskiego. Miasto, o charakterze przemysłowym,
zlokalizowane jest pomiędzy dwoma wielkimi ośrodkami gospodarczymi,
naukowymi i kulturalnymi, tj. aglomeracją krakowską i katowicką, w
odległości ok. 40 km od każdej z nich. Dzięki takiemu położeniu Bukowno
ma łatwy dostęp do portów lotniczych w Krakowie-Balicach (w odległości
50 km) i w Katowicach-Pyrzowicach (w odległości 48 km).
Obszar Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG)
leży w północnej części Miasta na styku z Gminą Bolesław, w sąsiedztwie
kompleksu przemysłowego Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” S.A. Od
strony południowej teren ten graniczy z pasem ochronnym strefy
mieszkaniowej, a od zachodu z obszarem nieużytków, a następnie zabudową
mieszkaniową osiedla Wodąca. Od strony wschodniej SAG przylega do ul.
Kolejowej, posiadającej status drogi powiatowej. Z tej drogi realizowana
jest dostępność komunikacyjna Strefy. Cały obszar skomunikowany jest z
drogą krajową nr 94 (połączenie przez miejscowość Bolesław w odległości 5
km od SAG) oraz z autostradą A4 (przez Dąbrowę Górniczą – 25 km lub
Jaworzno – 34km). Od węzła kolejowego w Bukownie dzieli SAG odległość 2
km. Węzeł ten tworzy linia kolejowa relacji Katowice-Kielce oraz linia
kolejowa szerokotorowa LHS od granicy z Ukrainą do oddalonego od SAG o 5
km terminala przeładunkowego w Sławkowie.
Strefa obejmuje obszar 34,5 ha terenów poprzemysłowych o lekkim spadku w kierunku południowym. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są one dla lokalizacji obiektów produkcyjnych, składowych i magazynowych. Ograniczenia dla lokowania poszczególnych rodzajów inwestycji mogą wynikać jedynie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zapisów programów unijnych.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w wysokości ponad 15 mln zł teren został w całości uzbrojony. Uzbrojenie obejmuje budowę dróg wewnętrznych o dł. ok. 2,5 km wraz z placami i parkingami o pow. ok. 5181 m2, budowę wodociągu o dł. ok. 2,4 km, sieć kanalizacji sanitarnej i opadowej – dł. 2,6 km oraz rurociągi dla sieci teletechnicznej na dł. 2 km. Zasilanie w energię elektryczną oraz gaz jest możliwe w ramach indywidualnych umów z dostawcami poszczególnych mediów z istniejących w pobliżu strefy przyłączy.
W 2010 roku Miasto Bukowno podjęło skuteczne starania o utworzenie na terenie SAG podstrefy Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obejmuje ona teren ok. 10ha. Zasady prowadzenia działalności w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) muszą być zgodne z unormowaniami ustawowymi w tym zakresie.
Działalność w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej wiąże się z możliwością korzystania przez przedsiębiorców z pomocy publicznej, jednak swoje inwestycje mogą w SSE prowadzić tylko przedsiębiorcy posiadający zezwolenie. Ulokowane mogą w niej zostać wszystkie firmy z sektora tradycyjnego przemysłu, z wyjątkiem produkujących wyroby koncesjonowane przez państwo (m.in. alkohol, produkcja stali, produkcja wyrobów tytoniowych). Zezwolenie mogą też uzyskać niektóre firmy z sektora usług m.in. z zakresu usług informatycznych, badawczo-rozwojowych, rachunkowości i kontroli ksiąg, badań i analiz technicznych
Pomoc publiczna z tytułu inwestycji w SSE ma formę zwolnień w podatku dochodowym. Małe firmy otrzymują 55% poziom tej pomocy, średnie 45%, a duże firmy 35% pomocy publicznej. Ulgę w podatku dochodowym mogą uzyskać firmy realizujące nowe projekty inwestycyjne, które spełniają równocześnie dwa kryteria:
Istnieją dwa sposoby wyliczania pomocy publicznej:
Realizacja Strefy Aktywności Gospodarczej stworzyła sprzyjające warunki dla lokowania inwestycji na kompleksowo przygotowanym terenie oraz rozwijania nowych rodzajów działalności gospodarczej. Wpłynęła także na poprawę jakości kapitału ludzkiego i podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej Miasta Bukowno.
W chwili obecnej działalność gospodarczą w Strefie Aktywności Gospodarczej rozpoczęły już firmy ASMKO oraz ASMKO-bis oraz Izo-Mal.
Informacje związane z ofertą Strefy Aktywności Gospodarczej dostępne są w Urzędzie Miejskim w Bukownie przy ul. Kolejowej 16, tel. +48 32 62 61 848, mail: nieruchomosci@umbukowno.pl oraz na stronie internetowej Miasta www.umbukowno.pl.
Galeria zdjęć