Zadanie pod nazwą „Utworzenie 20 nowych miejsc opieki nad dziećmi w nowej instytucji pod nazwą Miejski Żłobek w Bukownie „Akademia Malucha” pod adresem: ul. Niepodległości 11, 32-332 Bukowno” uzyskało dofinansowanie z programu MALUCH + 2022-2029 (obecnie program: Aktywny Maluch 2022-2029) - umowa na dofinansowanie zadania nr 113/G/KPO/2023 została podpisana w dniu 29.11.2023 r.

W ramach umowy przekazano środki finansowe (na wydatki majątkowe) z następujących źródeł:

-środki KPO w formie bezzwrotnego wsparcia w kwocie: 717 240,00 zł

-środki budżetu państwa na finansowanie podatku VAT (uzupełnienie środków)w kwocie: 96 770,02 zł.

Zatem na skutek podpisanej umowy o dofinansowanie przyznano środki na utworzenie 20 miejsc opieki w żłobku w kwocie: 814 010,02 zł. (całkowita wartość zadania - utworzenia : 1 040 764,17 zł (środki kwalifikowalne).

Ponadto w ramach programu przyznano dofinansowanie do funkcjonowania utworzonych miejsc przez łącznie 36 miesięcy w kwocie 601 920,00 zł (środki z FERS na funkcjonowanie utworzonych miejsc).

Zadanie polega na utworzeniu nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, poprzez adaptację budynku do potrzeb dzieci, w tym do wymogów budowlanych, sanitarno-higienicznych, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, organizacji kuchni, stołówki, szatni w celu utworzenia żłobka.

Finansowaniu podlegają działania: dokumentacja, prace budowlane (wyburzeniowe, stolarka wewnętrzna, zewnętrzna, ściany działowe), wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, sanitarnej, wentylacji mechanicznej, prace wykończeniowe w tym ułożenie podłóg, glazury, montaż wyposażenia, malowanie. Wykonany zostanie plac zabaw, zakupione i zamontowane wyposażenie instytucji (sanitarne, kuchenne, zabawki), jak również pomoce do prowadzenia zajęć opiekuńczo – wychowawczych i edukacyjnych, sprzęt do wspomagania rozwoju.

W ramach Programu MALUCH + 2022-2029 utworzonych zostanie 20 nowych miejsc opieki dla dzieci, które będą również dostępne dla osób niepełnosprawnych, rozszerzona zostanie opieka nad dziećmi - powstanie możliwość zapewnienia opieki dzieciom od 20 tygodnia życia do 1 roku; rodzice będą mogli powrócić wcześniej do aktywności zawodowej.

Poprawią się warunki i podniesione zostaną standardy pomieszczeń w których przebywały będą dzieci objęte opieką żłobkową - powstanie nowa instytucja opieki Miejski Żłobek w Bukownie "Akademia Malucha".

W sumie na realizację Programu MALUCH + w Gminie Bukowno przyznano: 1 415 930,02 zł.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #NextGenerationEU