W dniu 14.11.2022 r. Gmina Bukowno zawarła umowę z Województwem Małopolskim w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2022 r. z budżetu Województwa Małopolskiego na realizację zadania pn. „Budowa ogólnodostępnej, nieodpłatnej tężni solankowej w Bukownie dostosowanej do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami” w ramach zadania „Małopolskie tężnie solankowe”.

Kwota przyznanej pomocy z Województwa Małopolskiego na podstawie Umowy Nr 224/PS.V/2022 to 175.911,00 PLN.

Całkowity koszt inwestycji: 528 792,21 PLN.

Obiekt został zlokalizowany w centralnej części miasta Bukowno, na terenie skweru porośniętego sosnami przy zabudowaniach Miejskiego Ośrodka Kultury, w bezpośrednim sąsiedztwie dużego skupiska bloków mieszkalnych, pośród istniejących drzew. Zakres inwestycji obejmuje budowę tężni solankowej na podstawie zbliżonej do koła, o konstrukcji drewnianej posadowionej na płycie żelbetowej, montaż instalacji solankowej, utwardzenie terenu wokół nawierzchnią z kostki granitowej, elementy małej architektury w postaci ławek i koszy na śmieci, a także wykonanie instalacji elektrycznej i oświetleniowej na obszarze objętym zakresem inwestycji.

Bezpośrednim celem projektu jest poprawa zdrowia mieszkańców Bukowna poprzez profilaktykę  zdrowotną układu oddechowego dzięki wykorzystaniu właściwości leczniczych tężni solankowych, pozytywnie wpływających na kondycję górnych dróg oddechowych. Realizacja inwestycji łączy rekreacyjne

funkcje obszaru wraz z korzyściami zdrowotnymi.