Čapljina w Bośni i Hercegowinie miastem partnerskim Bukowna.


To przeszło ośmiotysięczne miasto i blisko trzydziestotysięczna gmina zostanie wkrótce kolejnym międzynarodowym partnerem Bukowna. Rangi temu wydarzeniu dodaje także fakt, że będzie to pierwsze jak dotychczas miasto w Bośni i Hercegowinie, które podpisze porozumienie o wzajemnej współpracy ze swoim polskim odpowiednikiem.



W dniach 3-5 września w Čapljinie na południu Hercegowiny na zaproszenie pana Naczelnika miasta, dr Smiljana Vidicia gościła delegacja władz samorządowych miasta Bukowno. 


W oficjalnym spotkaniu w siedzibie urzędu gminy Bukowno reprezentowali Burmistrz Mirosław Gajdziszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Urbański, Zastępca Burmistrza Józef Paluch i Sekretarz Miasta Marcin Cockiewicz. Gospodarzem spotkania był Naczelnik gminy dr Smiljan Vidić wraz z zespołem swoich najbliższych doradców – panią Anđelką Udženija oraz panami Šime Doko i Željko Bonić, a w roli obserwatorów pojawili się również przedstawiciele mediów – prasy ogólnokrajowej oraz lokalnego radia. 



W trakcie spotkania obydwie strony zaprezentowały swoje miasta, przedstawiając ich najbardziej charakterystyczne cechy, szanse i kierunki rozwoju oraz wizje wzajemnej współpracy. Efektem spotkania stał się uzgodniony tekst wspólnej deklaracji określającej formy wzajemnej współpracy w dziedzinach gospodarczych, kulturalnych, oświatowych, turystycznych i sportowych.  Zadeklarowana została wzajemna chęć wymiany grup młodzieżowych, drużyn sportowych, harcerskich, grup artystycznych - jako najskuteczniejszego elementu integracji europejskiej. 



Przebiegające w wyjątkowo sympatycznej atmosferze spotkanie zakończyło się wymianą regionalnych podarunków, a następnie Burmistrz Mirosław Gajdziszewski oraz Naczelnik Smiljan Vidić udzielili wywiadów do prasy i radia. Dziennikarze szczególnie mocno podkreślali fakt, że Bukowno i Čapljina zostaną pierwszymi miastami w Polsce i Bośni-Hercegowinie, które podejmą współpracę partnerską na poziomie miast, przez co wydarzenie to będzie miało wymiar symboliczny. Do podpisania deklaracji brakowało już więc tylko uchwały Rady Miejskiej w Bukownie.



Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Bukownie w dniu 28 września Radni upoważnili Burmistrza do zawarcia porozumienia i nawiązania współpracy pomiędzy Bukownem i miastem Čapljina w Bośni-Hercegowinie. Burmistrz Mirosław Gajdziszewski wystosował już zaproszenie do Naczelnika Vidicia, aby podczas jego wizyty w Bukownie uroczyście podpisać obustronną deklarację współpracy. 

Należy mieć nadzieję, że wzajemne kontakty gospodarcze, społeczne i kulturalne jeszcze bardziej przybliżą nasze słowiańskie narody i będą znakomitą okazją do lepszej europejskiej integracji pomiędzy naszymi miastami, regionami oraz państwami.



Čapljina leży w południowej części Bośni i Hercegowiny w kantonie Hercegowina-Neretwa. Miasto leży tuż przy granicy z Chorwacją, zaledwie 30 km od Adriatyku, większość mieszkańców stanowią tu Chorwaci, mniejszości etniczne to głównie Bośniacy (muzułmanie) i Serbowie oraz inne narodowości bałkańskie.



Herb miasta składa się z trzech pół – chorwackiej szachownicy, wieży pobliskiego grodziska Pocitelj oraz postaci św. Franciszka z Asyżu – patrona charakterystycznego miejscowego kościoła. Obok świętego możemy zauważyć również dwie czaple, od których pochodzi nazwa miejscowości.

Miasto położone jest nad brzegiem błękitnej rzeki Neretwy, ale w najbliższym sąsiedztwie miasta przepływają jeszcze trzy inne rzeki: Trebiżat, Bregava i Krupa. Wody te tworzą zapierające dech w piersiach wodospady, rwące potoki, ale też spokojne i szerokie rozlewiska. Rzeki są niezwykle czyste i pełne ryb, głównie pstrągów – właśnie ryby przyrządzane na wiele sposobów stanowią jedną z lokalnych specjalności.

Koniecznie trzeba zobaczyć wodospady Kravica, a także odbyć 10‑kilometrowy spływ kajakowy rzeką Trebiżat. Natomiast dla spragnionych ciszy i spokoju oraz kontaktu z dziką przyrodą prawdziwą ostoją będzie park przyrody Hutovo Blato – największe w tej części Europy siedlisko ponad 240 gatunków ptaków wędrownych oraz prawdziwy raj dla wędkarzy – rozległe okoliczne rozlewiska są jednym w najczęściej odwiedzanych łowisk wędkarskich w Europie.




Ze względu na wyjątkowo sprzyjające warunki klimatyczne głównym kierunkiem lokalnych upraw są winnice. Endemiczne wina z tego rejonu (Žilavka i Blatina) znane są na całym świecie ze swego wyjątkowego smaku, zapachu i koloru. Oprócz winnic w rolnictwie warto zauważyć spory udział upraw oliwek oraz oraz owoców - fig i mandarynek. 




Jednak podstawowym kierunkiem rozwoju regionu jest turystyka. Nie ma się czemu dziwić. Przepiękna przyroda, ciepły klimat, spora liczba zabytków oraz dobrze przygotowana baza noclegowa i gastronomiczna stanowi wyjątkowo atrakcyjną ofertę turystyczną tego regionu. 



Szczególnie warte odwiedzenia są pochodzące z III w. n.e. ruiny rzymskie Mogorjelo, będące zalążkiem dzisiejszego miasta Čapljina. Zaledwie 3 km na północ od centrum Čapljiny znajduje się wpisany na listę dziedzictwa UNESCO średniowieczny kompleks zamkowo-urbanistyczny Pocitelj, natomiast na południe od miasta znajduje się archeologiczne siedlisko Gabela. Niespełna 15 km od Čapljiny znajduje się Medugorje – znane na całym świecie miejsce objawień maryjnych i niezwykle popularne – zwłaszcza wśród Polaków – miejsce pielgrzymkowe.   



Koniecznie trzeba zobaczyć wodospady Kravica, a także odbyć 10‑kilometrowy spływ kajakowy rzeką Trebiżat. Natomiast dla spragnionych ciszy i spokoju oraz kontaktu z dziką przyrodą prawdziwą ostoją będzie park przyrody Hutovo Blato – największe w tej części Europy siedlisko ponad 240 gatunków ptaków wędrownych oraz prawdziwy raj dla wędkarzy – rozległe okoliczne rozlewiska są jednym w najczęściej odwiedzanych łowisk wędkarskich w Europie.




Turyści zmotoryzowani mogą zwiedzić odległą zaledwie o ok. 30 km stolicę kantonu – wielokulturowe miasto Mostar, jak również podziwiać dwie prawdziwe perły chorwackiego wybrzeża dalmatyńskiego – Split i Dubrownik (po ok. 100 km).


Čapljina w internecie (m.in.): 

www.capljina.ba,  www.caportal.info,  www.hutovo-blato.ba, www.wineroute.bawww.medjugorje.hrwww.bhtourism.ba

"Partner znad Adriatyku" (Dziennik Polski, 30.09.2010)