Ogłoszenie

otwartego konkursu ofert
na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych.

Na podstawie  art. 13 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 7 i art. 11 ust. 1, ust. 2, ust. 3  oraz art. 15  ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 z późn. zm.) oraz Uchwały Nr XI/61/2024 z dnia 2 grudnia 2024 r. Rady Miejskiej w Bukownie w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Miasta Bukowno z Organizacjami Pozarządowymi  oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025, Burmistrz Miasta Bukowno ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych.

  1. Rodzaj zadania.
    Celem konkursu jest wsparcie lub powierzenie realizacji zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych.
    Proponowane rezultaty zadania:
    - zorganizowanie terapii specjalistycznych (integracja sensoryczna (SI), rehabilitacja ruchowa, logopedia, pomoc pedagogiczna i inne) dla min. 10 dzieci z niepełnosprawnością z terenu Gminy Bukowno (min. 200 h),
    - zmniejszenie stopnia marginalizacji osób niepełnosprawnych, podniesienie samooceny oraz stopnia sprawności ruchowej, dojrzałości poznawczej, emocjonalnej i komunikacyjnej poprzez specjalistyczne terapie.
    W ramach realizacji zadania dopuszcza się możliwość organizacji i promocji wolontariatu.
  2. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania publicznego.
    Na realizację zadania publicznego wymienionego w pkt 1 przeznaczono kwotę w wysokości:
    20 000,00 zł (dwadzieścia tysięcy złotych i 00/100).
  3. Zasady przyznawania dotacji.
    3.1. Postępowanie konkursowe odbywać się będzie w oparciu o zasady określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1491 z późn. zm., dalej zwanej „ustawą”) oraz w Rocznym Programie Współpracy Miasta Bukowno z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2025.
    3.2. Podmiot ubiegający się o dotację musi posiadać doświadczenie w realizacji zadań publicznych planowanych do realizacji w ogłoszonym konkursie.
    3.3. Umowa zawarta z organizacją pozarządową, sporządzona z uwzględnieniem art. 221 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1530 z późn. zm.), określi m.in. warunki merytoryczno-finansowe realizacji zadania, jego kontroli, trybu         i terminu rozliczenia zadania oraz realizację obowiązków sprawozdawczych przez zleceniobiorcę.
  4. Termin i warunki realizacji zadania.
    4.1. Realizacja zadania nie może rozpocząć się wcześniej, niż w dniu podpisania umowy i nie może trwać dłużej niż do 31.12.2025 r.
    4.2. Zadanie zostanie zrealizowane na rzecz mieszkańców Gminy Bukowno.
    4.3. W trakcie realizacji zadania dopuszcza się możliwość dokonywania przesunięć w zakresie poszczególnych pozycji kosztów działania oraz pomiędzy działaniami do 15% z zastrzeżeniem, że wszelkie przesunięcia, powyżej 15% wymagają pisemnej zgody Zleceniodawcy, na pisemny wniosek Zleceniobiorcy zgłoszony wraz z uzasadnieniem, powyższe zmiany mogą być dokonywane tylko w uzasadnionych przypadkach w drodze aneksu do umowy. Jeżeli dany wydatek wykazany w sprawozdaniu z wykonania zadania publicznego nie jest równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w umowie, to uznaje się go za zgodny z umową wtedy, gdy zmiana wysokości tego wydatku nastąpiła o nie więcej niż 15%, zmiana wysokości wydatku o więcej niż 15% uznawana jest za niezgodną z umową.
  5. Termin i sposób składania ofert.
    5.1. Ofertę realizacji zadania publicznego należy złożyć na formularzu zgodnym ze wzorem określonym w rozporządzeniu  Przewodniczącego Komitetu do  Spraw  Pożytku Publicznego    z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. 2018 r. poz. 2057).
    5.2. Do oferty należy dołączyć:
    1) aktualny odpis odpowiedniego dla oferenta rejestru,
    2) aktualny statut.
    5.3. W przypadku składania kopii dokumentów kopie te muszą zawierać klauzulę „za zgodność        z oryginałem” umieszczoną na każdej stronie dokumentu wraz z czytelnym podpisem osoby upoważnionej do potwierdzenia dokumentów za zgodność z oryginałem. Kopie dokumentów może potwierdzić:
    - osoba wymieniona w dokumencie rejestrowym,
    - inne osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu,
    - notariusz.
    5.4. Oferta ma być zgodna z przedmiotem działania organizacji pozarządowej określonym w jej statucie.
    5.5. Oferta ma zostać podpisana przez osoby statutowo upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie spraw majątkowych lub ustanowionego pełnomocnika zgodnie z zapisami wynikającymi z dokumentu określającego osobowość prawną.
    5.6. Złożone oferty, podlegają, procedurze uzupełnieniu braków formalnych.
    Uzupełnienie braków formalnych dotyczyć może wyłącznie:
    - uzupełniania brakujących podpisów pod ofertą,
    - poświadczenia za zgodność z oryginałem złożonych dokumentów.
    5.7. Organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy” mogą uzupełniać braki formalne w terminie 3 dni od daty poinformowania drogą elektroniczną na wskazany w ofercie adres e-mail oferenta o konieczności dokonania uzupełnienia.
    5.8. W przypadku nieusunięcia braków formalnych oferty w oznaczonym terminie, oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.
    5.9. Oferty wraz z wymaganymi załącznikami należy składać do dnia 14.03.2025 r.  do godz. 12:00 w zaklejonej kopercie, w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Bukownie lub korespondencyjnie na adres: Urząd Miejski w Bukownie, ul. Kolejowa 16, 32-332 Bukowno, z dopiskiem „otwarty konkurs ofert – wsparcie dzieci niepełnosprawnych”.
    5.10.  Oferty niekompletne oraz złożone po terminie nie będą rozpatrywane i podlegają odrzuceniu.
  6. Oferta
    6.1.  Oferta powinna zawierać w szczególności:
    1) szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji,
    2) termin i miejsce realizacji zadania publicznego,
    3) kalkulacje przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego,
    4) informację o wcześniejszej działalności organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 „ustawy” składających ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie publiczne,
    5) informacje o posiadanych zasobach kadrowych, rzeczowych i finansowych oferenta, które będą wykorzystane do realizacji zadania,
    6) deklarację o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania publicznego.
    6.2. Dwie lub więcej organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy” działające wspólnie  mogą złożyć  ofertę wspólną.
    Oferta wspólna wskazuje:
    - jakie działania w ramach realizacji zadania publicznego będą wykonywać poszczególne organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy”,
    - sposób reprezentacji podmiotów składających tę ofertę wobec organu administracji publicznej.
    6.3. Umowę zawartą między organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 „ustawy” określającą zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania publicznego, załącza się do umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego lub o powierzenie realizacji zadania publicznego.
    6.4. Organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy” składające ofertę wspólną ponoszą odpowiedzialność solidarną za zobowiązania, o których mowa w art. 16 ust. 1 „ustawy”.
  7. Tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru oferty oraz termin dokonania wyboru oferty.
    7.1. Wybór oferty dokonany będzie zgodnie z trybem określonym w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
    7.2. Otwarcie ofert nastąpi dnia 17.03.2025 r. o godz. 12:00.
    7.3. Warunkiem rozpatrzenia oferty konkursowej jest spełnienie wymogów zawartych w ogłoszeniu o konkursie ofert.
    7.4. Przy rozpatrywaniu ofert ocenie podlegać będzie:
    - możliwość realizacji danego zadania publicznego przez organizację pozarządową lub   podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy”: (TAK/NIE),
    - przedstawiona kalkulacja kosztów realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania uwzględniając wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania: (0 – 10 punktów),
    - proponowana jakość wykonania danego zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których organizacja pozarządowa lub podmioty określone w art. 3 ust. 3 „ustawy” będą realizować zadanie publiczne: (0 – 10 punktów),
    - uwzględnienie planowanego przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy” udziału środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego: (0 – 10 punktów),
    - planowany przez organizację pozarządową lub podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 „ustawy” wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i praca społeczna członków: (0 – 10 punktów),
    - realizacja zleconych zadań publicznych w przypadku organizacji pozarządowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 „ustawy”, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków (0 – 10 punktów).
    7.5. Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną ogłoszone niezwłocznie po dokonaniu wyboru oferty w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Urzędu Miejskiego, na stronie internetowej www.miastobukowno.pl i na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bukownie, ul. Kolejowa 16, 32-332 Bukowno.
  8. Zrealizowane przez organ administracji publicznej w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim zadania publiczne tego samego rodzaju i związane z nimi koszty, ze szczególnym uwzględnieniem wysokości dotacji przekazanych organizacjom pozarządowymi podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 3 „ustawy”.
    8.1. Dotacje udzielone w 2024 r. dotyczyły wspierania zadań realizowanych przez organizacje pozarządowe.
    8.2.  W 2024 roku Gmina Bukowno zrealizowała zadanie publiczne z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez zlecenie realizacji zadania publicznego organizacji pozarządowej Stowarzyszeniu Dobroczynnemu Res Sacra Miser.  Koszt realizacji zadania wyniósł 20 400,00 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy czterysta złotych i 00/100) w tym udzielona dotacja w związku z art. 13 „ustawy” wyniosła 20 000.00 zł (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych i 00/100).
    8.3.  W 2025 roku Gmina Bukowno nie wydatkowała środków na zadania z zakresu działalności  na rzecz osób niepełnosprawnych.