logo - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

Olkusz, dnia 9 lutego 2024 r.

  • NK.903.3.2.2024 






OBSZAROWA OCENA JAKOŚCI WODY PRZEZNACZONEJ DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI W 2023 ROKU DLA MIASTA BUKOWNO.


Na terenie Miasta Bukowno działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia w 2023 roku prowadził 1 producent wody - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu ul. Kluczewska 4.

Obszar Miasta Bukowno zaopatrywany był w 2023 roku w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi z 3 urządzeń zbiorowego zaopatrzenia, wodociągów publicznych (ze względu na rodzaj dostarczanej wody - 3 strefy zaopatrzenia): Nowy System Zaopatrzenia Olkusz, Bukowno dzielnica Bór Biskupi, Bukowno dzielnica Podlesie.

Wodociągi publiczne Bukowno dzielnica Bór Biskupi i Bukowno dzielnica Podlesie są zaopatrywane w wodę, pochodzącą z 2 ujęć (studni głębinowych) wód głębinowych zlokalizowanych w: Bukownie dzielnicy Bór Biskupi i Bukownie dzielnicy Podlesie. Woda z ww. studni, przed jej wprowadzeniem do sieci wodociągowej, była poddawana stałej dezynfekcji z zastosowaniem roztworu podchlorynu sodu, dozowanego automatycznie.

Wodociąg publiczny Nowy System Zaopatrzenia Olkusz zaopatrywany jest w wodę pochodzącą z ujęć wód głębinowych jurajskich i triasowych, zlokalizowanych na terenie gminy Klucze: studnia głębinowa S-1 stanowiąca ujęcie wody w Bydlinie, studnie głębinowe S-1 i S-ibis wchodzące w skład ujęcia wody w Kolbarku, studnie głębinowe C-3 i C-3bis: wchodzące w skład ujęcia wody C-3 w Cieślinie, a także studnia głębinowa C-2bis, wchodząca w skład ujęcia wody C-2 w Cieślinie.

Woda produkowana z ww. ujęć dla potrzeb wodociągu publicznego poddawana jest stałemu uzdatnianiu w oparciu o: dezynfekcję z zastosowaniem technologii UV lub podchlorynu sodu, roztworu gotowego dozowanego automatycznie lub wytwarzanego w elektrolizerze przy zastosowaniu tabletek solnych. Wszystkie wymienione technologie uzdatniania wody uzyskały pozytywne opinie Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w zakresie ich zastosowania dla potrzeb uzdatniania wody z przedmiotowych ujęć.

W 2023 roku na terenie Bukowna działalność w zakresie zaopatrzenia w wodę do spożycia przez ludzi prowadził również 1 inny podmiot, dostarczający wodę z ujęcia indywidualnego:

1. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Spacerowa 1 w Bukownie dostarczał wodę do obiektu użyteczności publicznej, jako źródło zaopatrzenia wodociągu lokalnego, służącego wyłącznie do napełniania niecek basenu sezonowego w Bukownie przy ul. Ks. Zelka.

Wodociąg lokalny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bukownie jest zaopatrywany w wodę pochodzącą z ujęcia wód głębinowych. Ujęcie studnia głębinowa S-ibis zlokalizowana w Bukownie w obrębie pływalni odkrytej przy ul. Ks. Zelka, zaopatruje niecki pływalni odkrytej w wodę do kąpieli i jest uzdatniania w systemie technologii uzdatniania wody basenowej.

Wraz z likwidacją kopalni "Olkusz-Pomorzany" zaprzestano eksploatacji ujęcia wód kopalnianych, zaopatrującego wodociąg lokalny ZGH "Bolesław" w Bukownie, od stycznia 2022 roku ww. wodociąg został połączony z wodociągiem publicznym Nowy System Zaopatrzenia Olkusz.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez użytkowników wodociągów średnia dobowa produkcja wody w 2023 roku dla potrzeb ww. wodociągów wynosiła odpowiednio:

  • wodociąg publiczny Nowy System Zaopatrzenia Olkusz — 11 795 m3
  • wodociąg publiczny Bukowno dzielnica Bór Biskupi — 52,2 m3
  • wodociąg publiczny Bukowno dzielnica Podlesie — 27,4 m3
  • wodociąg lokalny MOSiR Bukowno (czynne tylko w sezonie letnim) — 90 m3.

Liczba zaopatrywanej ludności z ww. urządzeń wodociągowych na terenie Miasta Bukowno wynosiła w 2023 roku:

  • wodociąg publiczny Nowy System Zaopatrzenia Olkusz — 8 341
  • wodociąg publiczny Bukowno dzielnica Bór Biskupi — 339
  • wodociąg publiczny Bukowno dzielnica Podlesie — 544
  • wodociąg lokalny MOSiR Bukowno — służy wyłącznie do napełniania niecek pływalni odkrytej (nie zaopatruje stałych mieszkańców).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu w 2023 roku w ramach biezącego nadzoru sanitarnego nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi prowadził stały monitoring jakości wody na terenie Miasta Bukowno. Badania próbek wody do spożycia pobieranych przez upoważnionych przedstawicieli PPIS w Olkuszu wykonywano w laboratorium Inspekcji Sanitarnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej w Krakowie.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olkuszu oraz MOSiR w Bukownie w roku 2023 prowadziły wewnętrzną kontrolę jakości wody, dostarczanej odbiorcom na terenie Miasta Bukowno, zgodnie z harmonogramem badań, uzgodnionym z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu. Badania ww. próbek wody wykonywano w laboratoriach zatwierdzonych przez Inspekcję Sanitarną:

  • Laboratorium Badania Wody i Ścieków PW i K Spółka z o.o., ul. Kluczewska 4, 32 — 300 Olkusz
  • Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego Sp. z o.o. Ośrodek Badań Środowiska i Zagrożeń Naturalnych 41-143 Lędziny ul. Lędzińska 8.

Pobór próbek wody dokonywany był w wytypowanych punktach pobierania próbek wody zlokalizowanych w ujęciach, miejscach wprowadzania wody do sieci wodociągowej oraz na sieci wodociągowej (studzienkach próbobiorczych, zbiornikach wody, przepompowniach oraz z kranów czerpalnych w budynkach użyteczności publicznej, mieszkalnych oraz zakładowych).

Zakres analiz wykonanych w ramach monitoringu obejmował zgodnie z załącznikiem nr 2 do obowiązującego w 2023 roku rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294):

  • parametry grupy A: bakterie grupy coli, E. coli, ogólną liczbę mikroorganizmów w temperaturze 22°C, barwę, zapach, smak, mętność, odczyn, przewodność elektryczną, chlor wolny oraz w przeważającej liczbie próbek również oznaczenie enterokoków.
  • parametry grupy B, tj. ogólną liczbę mikroorganizmów w 22 ± 2°C po 72 h, bakterie grupy coli, bakterie E. coli, enterokoki, barwę, zapach, smak, mętność, odczyn, przewodność elektryczną, amonowy jon, azotyny, azotany, żelazo, mangan, fluorki, chlorki, twardość, ołów, kadm, chrom, arsen, miedź, rtęć, bor, sód, glin, nikiel, selen, antymon, ogólny węgiel organiczny, indeks nadmanganianowy, siarczany, bromiany, cyjanki, 1,2-dichloroetan, Σ trihalometanów, Σ trichloroetenu i tetrachloroetenu, benzen, pestycydy chloroorganiczne, Σ pestycydów, Σ WWA, benzo(a)piren, chlorek winylu, Σ THM, bromodichlorometan, chloroform, tribromometan, chlor wolny;

Istotną kwestią, związaną z likwidacją kopalni Olkusz-Pomorzany, było kontynuowanie w 2023 roku poszerzonego monitoringu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie powiatu olkuskiego, w tym jakości wody dostarczanej dla odbiorców na terenie Gminy Bukowno. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu przeprowadził analizę potencjalnego zagrożenia dla jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na nadzorowanym terenie powiatu olkuskiego, wynikającego z zaprzestania odwadniania kopalni. W celu monitorowania ewentualnych zmian jakości wody, dostarczanej z ujęć wód głębinowych, zlokalizowanych w rejonie potencjalnego oddziaływania kopalni, w 2022 r. podjęto decyzję o zwiększeniu zakresu wykonywanych parametrów w próbkach wody pobieranych do analiz w ramach monitoringu parametrów grupy A m.in. z wodociągu Nowy System Zaopatrzenia Olkusz. W związku z powyższym w 2023 r. kontynuowano poszerzony zakres badanych parametrów w próbkach wody pobieranych w ramach monitoringu parametrów grupy A, włączając do ww. zakresu parametry: siarczany, ołów, kadm, arsen i chrom.

We wszystkich próbkach wody, pobieranych w 2023 roku z wodociągów dostarczających wodę do spożycia przez ludzi dla odbiorców z terenu Miasta Bukowno, nie stwierdzano przekroczenia dopuszczalnych norm badanych parametrów, określonych dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i nie prowadzono postępowań administracyjnych w związku ze złą jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W 2023 roku nie odnotowano zgłoszeń mieszkańców z terenu Miasta Bukowno, dotyczących reakcji niepożądanych w związku ze spożyciem wody. Biorąc pod uwagę wszystkie uzyskane w 2023 roku wyniki badań wody przeznaczonej do spożycia, dostarczanej dla mieszkańców Miasta Bukowno - Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu stwierdza, że w 2023 roku mieszkańcy Miasta Bukowno, korzystający z wodociągów publicznych i lokalnych spożywali wodę dobrej jakości, ocenioną na koniec 2023 roku, jako przydatną do spożycia przez ludzi.


Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny

lek. med. Agata Knapik