zegarek SiDLY

Korpus Wsparcia Seniorów.

Opaski bezpieczeństwa już

u naszych Seniorów.



W tym roku w naszym mieście po raz pierwszy uruchomiony został Program "Korpusu Wsparcia Seniorów". To projekt adresowany zarówno do Seniorów, jak i do ich Opiekunów polegający na korzystaniu z opasek bezpieczeństwa – nowoczesnych urządzeń teleopieki, zapewniających profesjonalną opiekę medyczną 24 godziny na dobę, dając ten sposób Seniorom większe poczucie bezpieczeństwa.

Obecne innowacyjne rozwiązania "opieki na odległość" dają możliwość m.in. monitorowania stanu zdrowia osób starszych - także przez ich bliskich, nawet jeśli przebywają lub zamieszkują oni w odległym miejscu. Pozwalają one osobom starszym nie tylko czuć się bezpieczniej, a także być bardziej samodzielnymi. Natomiast w sytuacji kryzysowej pozwalają w sposób szybki zawiadomić opiekunów, czy też służby ratunkowe o sytuacji, w jakiej się znaleźli.

"Korpus Wsparcia Seniorów" w Bukownie.

Bukowno jest pierwszym samorządem w powiecie olkuskim, który wdraża to nowoczesne rozwiązanie. Tegoroczna edycja ma charakter pilotażu i dotyczy 15 Seniorów. Jednak zamiarem władz miasta jest rozszerzanie tego programu w kolejnych latach na wszystkich Seniorów, chętnych wziąć udział w takim projekcie.

Udział w programie jest bezpłatny. Senior korzysta nieodpłatnie z inteligentnej opaski, a Gmina pokrywa koszty abonamentu związanego z obsługą połączeń z centrum telemedycznym. W czerwcu tego roku Gmina Bukowno otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 9.124,00 zł na realizację tego programu w 2023 roku.

Rozmowa Burmistrza z Seniorką

- Opaski zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich użytkowanie było jak najbardziej intuicyjne, dlatego m.in. posiadają tylko jeden przycisk: „SOS". Po założeniu na nadgarstek opaska w równych odstępach czasowych wykona pomiary funkcji życiowych, a dane zapisze w aplikacji i na platformie telecentrum, w którym pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Dzięki temu w przypadku zaistnienia niepokojącej sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu seniora możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań – tłumaczy Burmistrz Miasta Mirosław Gajdziszewski.

- Odpowiedzialny samorząd musi już dziś wprowadzać do swych strategii działania kolejne elementy polityki senioralnej. A możliwość uzyskania dofinansowania z budżetu państwa w wysokości 80% kosztów funkcjonowania tego systemu spowodowała, że to nowoczesne rozwiązanie telemedyczne mogło trafić do naszego miasta. Oczywiście teleopieka nie zastąpi klasycznych usług opiekuńczych, ale będzie ich bardzo istotnym uzupełnieniem. Tym samym uatrakcyjni również politykę społeczną naszego miasta – dodaje z kolei Zastępca Burmistrza Marcin Cockiewicz.

W piątek, 4 sierpnia 2023r. odbyło się symboliczne przekazanie przez Pana Burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego i jego Zastępcę Marcina Cockiewicza opaski telemedycznej dla Pani Danieli, 92-letniej Seniorki w miejscu jej zamieszkania. W spotkaniu uczestniczyły także Kierownik oraz Pracownica Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukownie, bowiem to ta instytucja odpowiada za realizację programu w naszym mieście.

Burmistrz zakładający zegarek Seniorce


Pan Burmistrz osobiście wyjaśnił Seniorce podstawowe zasady działania opaski i korzyści z jej użytkowania. Złożył  także Pani Danieli życzenia, aby " monitoring służb ratujących życie, wynikający z użytkowania opaski nigdy nie musiał być jej potrzebny". Padły też zapewnienia, że "gmina zawsze będzie korzystać z wszelkich możliwych i pojawiających się nowych form wsparcia Seniorów, zabiegając o środki na zabezpieczenie opieki dla tej bardzo istotnej grupy naszej społeczności ".

Spotkanie z Panią Danielą zakończyła niezwykle sympatyczna rozmowa, która pełna była nie tylko barwnych wspomnień, ale też aktualnych informacji i planów dotyczących bieżących spraw życiowych naszej Seniorki. Pani Daniela zaskoczyła wszystkich uczestników spotkania znakomitą kondycją psychofizyczną, a także poziomem zarówno samodzielności, jak i sprawności - dość wyjątkowym i rzadkim, jak dla osób w tak zacnym wieku.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej koordynatorem projektu.

Spośród pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bukownie największe zaangażowanie w realizację Programu "Korpus Wsparcia Seniorów 2023" wniosły Kierownik MOPS w Bukownie, Pani Anna Feliksik oraz koordynator programu w naszym mieście, Pani Marta Dobrek. To właśnie te Panie podjęły inicjatywę Pana Burmistrza i najpierw skutecznie sięgnęły po rządowe dofinansowanie, a potem także wdrożyły program, osobiście docierając do osób najbardziej potrzebujących. To Im też należą się słowa największego podziękowania.


zdjęcie Burmistrza, Zastępcy Burmistrza


Pani Marta Dobrek już od 25 lipca br. odwiedzała naszych Seniorów w ich mieszkaniach, przekazując każdemu z nich indywidualnie przypisaną opaskę bezpieczeństwa oraz tłumacząc zasady jej działania. W trakcie przekazywania opaski były również wykonywane połączenia testowe, by sprawdzić funkcjonalność i gotowość jej do pracy.

Z relacji Pani Marty przebijają słowa Seniorów, które padały podczas tych spotkań i które na długo zapadają w pamięć: "w końcu mogę się czuć bezpieczna", "jeśli się zgubię, to mnie odnajdziecie", "już się nie boję sam/sama zostać w domu", "wiem, że teraz ktoś nade mną czuwa" i wiele innych ciepłych i jakże ważnych słów.


zdjęcie zegarka SiDLY

JAK TO DZIAŁA?

Dzięki opasce senior w łatwy sposób może połączyć się z Centrum Teleopieki za pomocą przycisku SOS. Centrum skontaktuje się z użytkownikiem, dokona rozeznania sytuacji i podejmie właściwą interwencję, np. poinformuje opiekuna lub wezwie odpowiednie służby (pogotowie, policję, straż). Opaski posiadają też funkcję monitorowania podstawowych funkcji życiowych, dlatego w sytuacji nagłej zmiany standardowych parametrów życiowych Centrum Teleopieki skontaktuje się z seniorem celem ustalenia, czy jego stan zdrowia wymaga interwencji.

Kolejną przydatną funkcją jest także detektor upadku – jeśli użytkownik upadnie, np. wskutek utraty przytomności – opaska wyśle sygnał SOS automatycznie – bez konieczności wywołania sygnału przez użytkownika, a Centrum Teleopieki natychmiast podejmie odpowiednie działania.

Najważniejsze funkcje opaski dla seniorów:

  • ŁADOWANIE INDUKCYJNE: Ładowanie opaski następuje poprzez położenie jej na ładowarkę indukcyjną. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla seniorów, których motoryka jest obniżona.
  • POMIAR SATURACJI: Opaska wyposażona jest w czujnik pomiaru saturacji. Pomiar wykonywany jest w regularnych odstępach czasu.
  • POMIAR TĘTNA: Opaska wyposażona jest w czujnik pomiaru tętna. Pomiar tętna wykonywany jest w regularnych odstępach czasu.
  • TYLKO JEDEN PRZYCISK: Natychmiastowe powiadomienie o zagrożeniu życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Ratownik na podstawie przesłanych informacji oraz wywiadu z użytkownikiem opaski podejmuje decyzję o interwencji.
  • DETEKTOR UPADKU: Wbudowany w opaskę czujnik upadku uruchamia się, gdy jej użytkownik przewróci się i nie porusza przez następne kilkadziesiąt sekund. Nie ma wówczas potrzeby naciskania przycisku sos, gdyż opaska automatycznie łączy się z telecentrum.
  • LOKALIZACJA GPS I AGPS: Funkcja geolokalizacji umożliwia określenie dokładnego położenia użytkownika i zapewnienie mu pomocy dokładnie tam, gdzie jej potrzebuje. Dzięki wbudowanemu nadajnikowi GPS ratownik przeprowadzający interwencję zawsze wie, gdzie może odnaleźć użytkownika w potrzebie.
  • DWUSTRONNA KOMUNIKACJA GŁOSOWA: Dwustronna komunikacja zapewnia kontakt między użytkownikiem opaski a telecentrum, które jest dostępne na jego każde wezwanie. Aby wykonać połączenie z ratownikiem użytkownik naciska przez dwie sekundy przycisk SOS. Na opaskę może również zadzwonić sam ratownik z telecentrum w momencie, w którym opaska wykryje nietypowe odczyty.
  • CZUJNIK ZDJĘCIA OPASKI: Opaska jest noszona przez użytkownika na nadgarstku jak zegarek. Podobnie jak zegarek użytkownik zdejmuje ją w niektórych sytuacjach np. na basenie lub na czas ładowania. Dzięki wbudowanemu czujnikowi użytkownik będzie pamiętał by ją ponownie założyć.
  • PRZYPOMNIENIE O ZAŻYCIU LEKÓW: Opaska może informować użytkownika o konieczności zażycia leków.

Dodatkowo za pomocą komunikatów głosowych opaska poinformuje użytkownika o poziomie naładowania baterii, czy rozpoznanych sytuacjach.