Nocne oświetlenie uliczne

wraca od września.

W listopadzie 2022 r. w związku z radykalnymi wzrostami cen energii elektrycznej dla samorządów zapadła decyzja o ograniczeniu funkcjonowania oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych, tj. w godz. 23:30-4:00 na terenie całej Gminy Bukowno . Decyzja ta miała podłoże czysto ekonomiczne i te same argumenty zdecydowały też obecnie o przywróceniu nocnego oświetlenia ulic Bukowna.

21 sierpnia 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw . M.in. ta właśnie nowelizacja pozwoliła na odejście od przyjętych ograniczeń w nocnym oświetleniu ulicznym.

Pod koniec 2022 roku dość radykalna decyzja o wyłączeniu oświetlenia ulicznego była konieczna, aby – wobec galopujących wzrostów cen energii elektrycznej dla samorządów - zmniejszyć jej zużycie w związku z realizacją przez Gminę obowiązkowych oszczędności, nałożonych przez ustawę z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Teraz, po blisko 10 miesiącach funkcjonowania ograniczeń w oświetleniu nocnym naszego miasta, w związku z powstałymi oszczędnościami i zapowiedziami obniżenia ceny maksymalnej dla samorządów możliwa będzie zmiana tej decyzji.
 
Podpisana przez Prezydenta RP w ub. tygodniu nowelizacja ustawy m.in. podniosła progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii. Nowe przepisy przewidują też, że od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh.

- W 2022 roku w konsekwencji wybuchu wojny w Ukrainie doszło w Polsce do rozregulowania rynku cen energii elektrycznej i radykalnych wzrostów tych cen dla samorządów i wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej. Samorządy zostały postawione pod przysłowiową finansową „ścianą”, stąd wiele z nich – tak jak Bukowno – zdecydowały o ograniczeniach w nocnym oświetleniu ulic. Była to dla nas naprawdę bardzo trudna decyzja, ponieważ oprócz zdecydowanego pogorszenia komfortu przemieszczania się po mieście w godzinach nocnych mieliśmy świadomość, że zmniejszy się też poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Wszystkich naszych mieszkańców raz jeszcze serdecznie przepraszamy za te utrudnienia, dziękując jednocześnie za wyrozumiałość i zrozumienie dla tej trudnej decyzji – zauważa zastępca burmistrza, Marcin Cockiewicz.


- Dlatego też cały czas od wprowadzenia tych ograniczeń prowadziliśmy gruntowne analizy ponoszonych przez Gminę kosztów zużycia energii, szukając

właściwego momentu na przywrócenie pełnego oświetlenia w naszym mieście. Sytuacja na rynku energii uległa stabilizacji, a ceny nośników energii

są obecnie zdecydowanie niższe niż ceny obserwowane w najbardziej krytycznym momencie 2022 roku. Dlatego też ze względu na powstałe od

początku roku budżetowego oszczędności, jak i zapowiedzi obniżenia od 1 października br. cen energii dla samorządów mogliśmy zdecydować o przywróceniu oświetlenia ulic w godzinach nocnych. Takie zlecenie zostało już w ubiegłym tygodniu przekazane do spółki TAURON. Dodatkowo, przygotowujemy się inwestycyjnie do obniżania zużycia energii elektrycznej przez nasze jednostki organizacyjne – zarówno poprzez montaż instalacji OZE na miejskich obiektach, jak i poprzez planowaną, sukcesywną wymianę opraw oświetleniowych na LED-owe. Owszem, nie znamy jeszcze cen energii elektrycznej na 2024 rok. Nie wiemy też, czy działania osłonowe w postaci „zamrożenia cen” dla gospodarstw domowych i samorządów zostaną przedłużone na kolejny rok. Liczymy na to, że tak się właśnie stanie, choć wciąż równie możliwy jest jednak scenariusz dużych podwyżek cen energii w 2024 roku. Więc na takie negatywne scenariusze wciąż też musimy być jednak przygotowani – dodaje wiceburmistrz Cockiewicz.