W ub. piątek (26 kwietnia) w Oświęcimiu Pani Marszałek Iwona Gibas w imieniu Zarządu Województwa wręczyła promesy dla beneficjentów środków unijnych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Małopolski Zachodniej na łączną kwotę blisko 110 mln zł.

Aż 23 mln zł trafią do Gminy Bukowno na realizację dwóch zadań z obszarów transformacji transportu (ścieżki rowerowe) i niebiesko-zielonej infrastruktury (parki spacerowo-wypoczynkowe).

- To rekordowe jak dotąd unijne dofinansowanie, które w ostatnich latach trafiło do Bukowna. Warto podkreślić, że dotacje z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są bardzo atrakcyjne dla beneficjentów - poziom dofinansowania sięga 85% kosztów całego zadania, a dla projektów dotyczących zielono-niebieskiej infrastruktury to aż 95%. Bardzo się cieszymy, że obydwa nasze wnioski uzyskały tak wysokie dofinansowanie. Chcę w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w ich przygotowanie - podkreśla zastępca burmistrza Marcin Cockiewicz.

Projekt pod nazwą "Zielona transformacja transportu w Bukownie" łączy w sobie różne elementy budowanej infrastruktury czystego transportu miejskiego, m.in. budowę nowych ścieżek rowerowych, oznakowania tras rowerowych, budowę punktów przesiadkowych i miejsc postojowych typu P&R, zakup ekologicznych wiat przystankowych, wdrożenie kolejnych elementów inteligentnych systemów informacji pasażerskiej i budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Z kolei projekt pod nazwą "Zielono-niebieskie Bukowno" obejmie działania z zakresu zagospodarowania wód opadowych w ramach małej i dużej retencji, w tym m.in. poprzez wzmocnienie funkcji retencyjnej zbiornika Leśny Dwór, budowę parków spacerowo-wypoczynkowych wraz z elementami ogrodów deszczowych i parków kieszonkowych oraz budowę zielonych parkingów rowerowych.